Blog

Itt gyűjtünk össze a közösség témájához kapcsolódó izgalmas olvasnivalókat, elgondolkodtató tartalmak, 

A hatalommal való visszaélésről

Talán érdemes tovább gondolni, hogy mitől függ, hogy élünk, vagy visszaélünk a hatalmunkkal. Itt az visz félre, hogy azt gondoljuk, hogy az emberek tudatosan élnek, vagy élnek vissza a hatalmukkal, azonban ez az esetek nagy részében nem így van.

Read more »

Mi a facilitálás lényege?

A facilitlás lényege az, hogy a facilitátor képes egy csoportba azt a mintázatot bevinni (struktúra, folyamat, módszer és technika), ami a csoportok belső kommunikációjának a javulását eredményezi.Azt nem állítom, hogy a facilitálás közösséget eredményez, de azt gondolom, hogy a facilitátor által bevitt mintázatok elősegítik, hogy az emberek közösséget tudjanak alkotni.

Read more »

Szükséges-e a profit a nonprofitoknak?

Szerintem a profit (nonprofit – forprofit) értelmezése elég zavaros a mai világban. Civilként annak mérlegelése, hogy egy-egy tevékenységünk nonprofit, vagy már forprofit és ezért civilként ezt még csinálhatjuk, azt viszont már nem pl a szolgáltatásainkért mi nem fogadhatunk el pénzt, vagy ezt a munkát csak önkéntesen szabad csinálni, hiszen mi nonprofitok vagyunk, kifejezetten káros, mert rontja az életképességünket és így az esélyét annak, hogy a társadalmi céljainkat igazán hatékonyan tudjuk szolgálni.

Read more »

Mit is jelenthet emberi rendszerek esetén az önszerveződés?

„Egy folyamat akkor számít önszerveződőnek, ha egy rendszer szervezettségespontán módon növekszik, anélkül, hogy ezt a növekedést a környezet, vagy akörülötte lévő, vagy más külső rendszerek befolyásolnák. A változásokat azösszetevők egymás közötti (szimultán) interakciói eredményezik, általában úgy,hogy a részek fizikai jellege nincs hatással az egész idő- és térbeli fejlődésére.”

Read more »

Tegyük helyre az elfogadást

Az ami tuti, hogy a másik viselkedésének elfogadása nélkül elképzelhetetlen bármilyen együttműködés, hiszen nem lehet úgy együtt cselekedni, élni a másikkal hogyha az energiáim nagy részét a másik iránt érzett értetlenség, tehetetlenség, düh, a másik ember utálata viszi el. Ezért az elfogadás a közösségi minőség egyik alapeleme.

Read more »

Vezetőként mit tehetünk az emberi kapcsolatok javításáért?

Az emberi kapcsolatok, azaz a viszony szint a kulcsa minden közösségi kezdeményezésnek, így a közösségi vállalkozásoknak is.  A viszony szint, az emberi kapcsolatok minőségének fontosságát azt gondolom nem nehéz megérteni, azonban annál nehezebb vezetőként kezelni az ezen a szinten jelentkező elakadásokat, konfliktusokat.

Read more »

A szabadság illúziójáról

Sokszor nem tudatosítjuk, hogy bár az életünk során lehet, sikerült a szüleinktől függetleníteni magunkat, hiszen olyan végzettségünk van, amit jól megfizetnek, így anyagilag nem függünk, képesek vagyunk magunkat eltartani, és olyan, mintha szabadon választhatnánk a munkahelyek között is, sőt, hála az égnek, egészen jó kis munkacsaptokra lelhetünk, ahol jól érezzük magunkat. Eközben, ha képesek vagyunk szembenézni a valóságunkkal, bárhová megyünk dolgozni, az alapállás ugyanaz: eladjuk a munkaerőnket egy kisebbség egyéni gazdagodásának érdekében, akik a többség és a természet kizsákmányolásán keresztül gazdagodnak. Hát ez a szabadságunk illúziója! Azt gondolom, hogy ez a társadalmi struktúra sokkal inkább fogva tart és uralkodik rajtunk, mint azt gondolnánk.

Read more »

Miért nem bízunk egymásban?

Mert FÉLÜNK, hogy valaki megint uralkodni fog rajtunk, hogy hatalmaskodásával megbánt, hogy az életünk során küzdelmesen kiharcolt függetlenségünket, szabadságunkat fel kell adni. Félünk, hogy megint olyan függőségbe kerülünk, mint a szüleinkkel voltunk gyerek korunkban, hogy olyan helyzet áll elő vezető és vezetett között, amiben mi gyerekesítve leszünk.

Read more »

A bizalomról

Valahogy úgy alakult, hogy miközben mindig jobban szerettem a kutyákat, mostmár sok-sok éve macskánk van és megtanultam macskásnak lenni 😊

Read more »